Pilates

Pilates – system ćwiczeń fizycznych wymyślony na początku XX wieku przez Niemca Josefa Humbertusa Pilatesa, którego celem miało być rozciągnięcie i uelastycznienie wszystkich mięśni ciała. System pilates to połączenie jogi, baletu i ćwiczeń izometrycznych. Wg założeń Pilatesa metoda ta przyczyniać się ma do: wzmocnienia mięśni bez ich nadmiernego rozbudowania, odciążenia kręgosłupa, poprawy postawy, uelastycznienia ciała, obniżenia poziomu stresu oraz ogólnej poprawy zdrowia osób ćwiczących.

Joseph Pilates urodził się w 1880 roku w pobliżu Duesseldorfu w Niemczech. Był bardzo chorowitym dzieckiem. Cierpiał powodu astmy i krzywicy. Nie poddawał się jednak i pokonywał swoje fizyczne ograniczenia uprawiając kulturystykę i gimnastykę. Dzięki temu w wieku 14 lat został modelem do rysunków anatomicznych.

Uprawiał wiele sportów : narciarstwo, nurkowanie i oczywiście gimnastykę.

W roku 1912 wyjechał do Londynu. Istnieje kilka wersji dotyczących motywów jego wyjazdu i historii życia w Anglii. Jedna z nich mówi o tym, że Pilates pojechał tam w celu uprawiania zawodu boksera, inna że podjął pracę jako instruktor samoobrony dla policjantów ze Scotland Yard’u, jeszcze inna przedstawia Pilatesa jako wykonawcę cyrkowego objeżdżającego kraj ze swoją trupą.

Po wybuchu I wojny światowej został internowany jako Niemiec. Podczas internowania doskonalił swoje ćwiczenia i uczył innych internowanych swojej metody.

Epidemia grypy w 1918 roku zabiła wiele osób w Anglii, jednak wszyscy którzy ćwiczyli z J. Pilatesem, przeżyli. Tutaj też Pilates zaczął wprowadzać ćwiczenia ze sprężynami przymocowanymi do łóżek szpitalnych, tak że chorzy mogli być poddawani rehabilitacji jeszcze gdy leżeli w łóżku. Ta innowacja doprowadziła do stworzenia przez J. Pilatesa całej gamy urządzeń do ćwiczeń i rehabilitacji.

Zapraszamy na zajęcia :

Poniedziałek:
20.00-21.00

Czwartek:
9.00-10.00
20.00-21.00

Zobacz pełny grafik

Po wojnie Joseph wrócił do Niemiec. Jego metoda ćwiczeń zyskała przychylność i ogromne zainteresowanie środowiska tancerzy, a w szczególności Rudolfa von Laban’a, którego system notacji tańca jest używany do dziś na całym świecie.

Znana tancerka Hanya Holm zadoptowała wiele ćwiczeń do swojego programu, i są one do dzisiaj częścią tzw.”technikiHolm”.

W 1926 roku Joseph Pilates przyjechał do USA. Podczas podróży do Stanów poznał Klarę, z którą później się ożenił. W Nowym Yorku Joseph i Klaa założyli swój pierwszy zakład gimnastyki w budynku, w którym mieścił się „New York City Ballet”.

Metoda Pilatesa szybko zdobyła popularność w USA , najpierw wśród tancerzy, a później w latach 70 wśród zwykłych ludzi.

Klara i Joseph rozwijali metodę aż do śmierci Josepha w 1967 roku. Po jego śmierci Klara, znana jako wspaniała nauczycielka metody Pilatesa, prowadziła jeszcze studio ćwiczeń przez kolejnych 10 lat, aż do swojej śmierci w 1977 roku. Joseph i Klara wykształcili swoich następców, którzy propagowali metodę w wielu krajach. Do najbardziej znanych należą: Kathy Grant, Lolita San Miguel, Ron Fletcher i Alan Herdmann.

Pilates Historia

Każdy, kto choć trochę poznał historię życia Josepha Pilatesa wie, że był on guru w dziedzinach zdrowego stylu życia i fitnessu. Wierzył, że ćwiczenia oparte na jego metodzie pomagają w dążeniu do życiowych celów i osiąganiu ich. Ale jeśli sięgniemy trochę głębiej okaże się, że Pilates był także wielbicielem whiskey, dobrych cygar i kobiet. A jeśli dodamy jeszcze, że Pilates bywał widziany na ulicach Manhattanu – biegnący w środku zimy w samych kąpielówkach – wiemy już, że jest to postać zdecydowanie nietuzinkowa.